Ewangelia JudaszaStrona Główna
Co zawiera?
Historia Manuskryptu
Autentyczność
Inne Apokryfy

Linki
KontaktInne:
Windows Vista
Walentynki
Karnawał
Virtual Voodoo Doll
Sudoku Online
Kamery InternetoweNa Forum:
Prawda Czy Fikcja?
Jesteście Wierzący?
Kod Leonarda
Rola Judasza

Ewangelia Judasza - Potwierdzenie Autentyczności

Potwierdzenie autentyczności dokumentu bazowało między innymi na metodach: węgla radioaktywnego C14 (wiek określono na ok. 1700 lat), analizy lingwistycznej, analizy grafologicznej, chemicznej analizy atramentu.

Badania rozpadu C14 przeprowadzona w Tucson na "University of Arizona" wykazała, że pięć fragmentów papirusu i skórzanej oprawy powstały pomiędzy 220 a 340 rokiem naszej ery.

Analiza semantyczna i leksykograficzna potwierdziła podobieństwo do innego autentycznego manuskryptu znalezionego w Nag 'Hammadi w 1945. Jak twierdzi językoznawca Stephen Emmel i historyk prof. Rodolphe Kasser podrobienie takiego dokumentu byłoby w dzisiejszych czasach niezwykle trudne. Jak mówi Emmel autor : "musiałby poczuć świat, który jest zupełnie inny od naszego" a jest to niezwykle trudne, zważywszy, że 'gubią się' w nim dzisiejsi poważni naukowcy. I dodaje : "Fałszerz musiałby być geniusz aby sfabrykować taki dokument, i osobiście sądzę, że jest to niemożliwe".

Badania paleograficzne dokumentu znów dowodzą jego autentyczności - jak twierdzi Emmel, imitacja skryptu koptyjskiego wymaga ogromnej wiedzy a taką dysponuje jedynie garstka współczesnych ludzi.

Analiza atramentu przeprowadzona Elektonowym Mikroskopem Transmisyjnym (TEM) przez firmę 'McCrone Associates', jednoznacznie wykazała, że składniki atramentu są identyczne z używanymi w 3. i 4. stuleciu.

Analiza porównawcza MSI (Multispectral Imaging) przeprowadzona w Genewie wykazała, że pobrane próbki manuskryptu 'zachowują' się dokładnie tak samo jak próbki średniowiecznych dokumentów.

Żródło: Tłumacznie własne na podstawie materiałów NationalGeographicPowrót do strony głównejZapowiedź konferencji prasowej
Na 9 kwietnia zapowiedziana jest ogólnoświatowa konferencja prasowa "National Geographic" związana z wydaniem tłumaczeń manuskryptu "Ewangelia Judasza"
Historia Manuskryptu
"Ewangelia Judasza" po raz pierwszy w czasach nowożytnych pojawiła się w 1983 na czarnym rynku w bliżej nieznanych okolicznościach w Genewie w 1983 roku. Ponieważ sprzedawca żądał za nią olbrzymiej ceny 3 milionów dolarów transakcja nie doszła do skutku. Od tego momentu, co jakiś czas, manuskrypt był oferowany bibliotekom i prywatnym kolekcjonerom, jednak ...
Czytaj WięcejEwangelia Judasza na www.friko.net